Nyílt titok

 Cséfalvay András et al. / Open Secret online kiállítás / KW Institute for Contemporary Art

A kiállítás nem tanítja meg, hogyan szúrj ki egy kémszoftvert a telefonodon, de közelebb hoz annak megértéséhez, hogy “nyíltnak mondott társadalmunk túlteng a technológiailag rejtett” működésmódoktól. A technológia nem csak elemeiben, de egészében is sokszor egy fekete dobozhoz hasonló, aminek hatásait érzed, a folyamatok “mélyére” azonban nincs rálátásod. A kiállítás honlapja önmagában garancia arra, hogy a megfigyeltség paranoiáját átültesse minden látogatóba, ugyanis az oldalon navigálva a kurzor sokszor önálló életre kel és “magától” mozog. Vajon ki/mi lehet a másik oldalon?

A berlini KW Institute Open Secret programja a digitális műveltség területén cövekel le, megcélozva, hogy egyre kijjebb tolja annak határait. Leginkább a mindennapi felhasználás barátságos és naív világától szakad el, hogy feltárja, ami sokszor rejtve marad. Az eseményt a kiállítások Social Dilemmájának (Netflix) is nevezhetnénk, ha nem gondolnánk, hogy ez a formátum még messze van a tömegfogyasztástól. Mindenesetre, érdemes hétről hétre szemmel tartani az újabbnál újabb online tartalmakat, amik – bár elsősorban az internet nyelvén, angolul érthetők el –, azokhoz szólnak, akik a művészeti élményszerűségbe és elméletekbe csomagolva készek felvenni a versenyt a médiakörnyezet innovációs nyomásával. Eva & Franco Mattes "The Bots" című videója például Facebook moderátorokkal készült interjúkat dolgoz fel, akik a közösségi irányelvek betartásáért felelnek a tech óriásnál. Nem, nem minden piszkos munkát végeznek algoritmusok, az esetek nagy részében hús-vér emberek robotolnak azért, hogy nekünk ne kelljen a gép előtt ülve kétpercenként arra a következtetésre jutnunk, hogy "megértünk a pusztulásra". De az emberfeletti sem ismeretlen az internetkultúrában, erre mutat rá Tara Isabella Burton munkája, aki okkultista motívumokat keres és talál a kortárs jobboldal online propagandájában (pl. meme magic) – Gary Lachman Dark Star Rising könyve alapján. Ami viszont számunka különösen izgalmas, az Cséfalvay András jelenléte a válogatásban, aki Lukáš Likavčan szlovák kurátorral és elméletíróval együtt készül új munkájának (Pluto holdjai, 3D animáció) augusztusi bemutatójára


Cséfalvay András új munkájában Pluto 5 holdja 5 mitologikus lényben ölt majd testet (Hydra, Nyx, Kerberos, Styx és Charon). A lények közötti beszélgetés helyszíne pedig az alvilág bejárata.


Joshua Citarella: Choose Your Future (2021) interaktív websiteja mar böngészhető 

 


Vladan Joler: New Extractivism, video

 
Tara Isabella Burton: The Daemonic and the Aspirational Self, esszé

 

— Német Szilvi

2021. július 20., kedd 09:00
ajánló

God bless this mess

Szellemidéző szeánsz és maszturbáló nyuszika

támogatók